Dvojí ceny v bikeparku? Diskriminace, nebo logické rozhodnutí?

12.06.2017

Dvojí ceny v bikeparku? Diskriminace, nebo logické rozhodnutí?

Bikepark Wales, známé trailové centrum ležící nedaleko velšského městečka Abercanai, zveřejnil nové ceny vstupného na tuto a pravděpodobně také příští sezonu. Na tom by nebylo nic až tak zvláštního, kdyby zmíněný dokument za stejné služby nezaváděl dvojí ceny. Zatímco běžní cyklisté zaplatí za celodenní vstup osm liber, elektrocyklisté musí z peněženek vytáhnout liber patnáct.

 

Rozhodnutí o dvojích cenách rozdmýchalo prudkou vlnu nevole, a to zdaleka nejen mezi příznivci horských elektrokol. Vedení bikeparku na to konto přispěchalo s vysvětlením, které zavedené dvojích cen zdůvodňuje zvýšenými náklady na údržbu. Elektrokola prý ničí stezky bezmála dvakrát tolik, neboť zatímco na běžném horském kole objedete trail čtyřikrát, na elektrokole zvládnete to samé až dvanáctkrát. Ačkoliv tato úvaha působí na první pohled zcela logicky, realitě už snad ani nemůže býti vzdálenější.

Velšští jezdci na horských elektrokolech se jednohlasně shodují, že v možnostech dnešních baterií je maximálně pět koleček po bikeparku, šest v případě jízdy na nejslabší jízdní režim, a to s vypětím všech sil. Nabíječky zde pochopitelně chybí a o jejich vybudování se prozatím neuvažuje. Vezmeme-li v potaz, že sám bikepark nabízí cyklistům možnost vývozů dodávkou, snadno dosáhneme situace, v níž běžný cyklista zvládne více jízd než průměrně zdatný elektrocyklista. Jezdci také poukazují na fakt, že vedení prozatím nedodalo jakékoliv důkazy o tom, že by jízda na elektrokole stezky více ničila.

Zda je takové zvýšení cen diskriminační, či nikoliv, to ponechme na posouzení jiným. Jsme si jistí tím, že zástupci bikeparku nechtěli nikoho poškodit či diskriminovat. Spíše jen rozhodli od stolu a bez posouzení konkrétních okolností tak, jak tomu u otázek spojených s elektrokoly nezřídka kdy bývá. Co si o tom všem myslíte vy?

 

PŘEDPLATNÉ