Cyklistická přilba pro každou příležitost

15.06.2017

Cyklistická přilba pro každou příležitost

Městská cyklistika se coby ekologický a tělu prospěšný způsob dopravy těší stále rostoucí oblibě u jezdců všech skupin. Jízda ulicemi má svá jasně daná specifika, a ačkoliv v porovnání s jinými disciplínami nevypadá příliš akčně, neznamená to, že vám za řídítky nehrozí nebezpečí. Pokud nebudete respektovat základní pravidla, obklopeni dopravou si koledujete o pořádný malér.

 

Kromě pokory, ohleduplnosti a schopnosti předvídat by ve výbavě městského cyklisty neměla chybět ani pořádná cyklistická přilba. Jestliže nechcete vyčnívat z davu a na barevné sportovní helmy vás příliš neužije, sáhněte po modelu určeném přímo do města. Takové přilby, jež svými užitnými vlastnostmi ctí specifika pohybu v ulicích, má dnes v nabídce většina velkých i malých výrobců cyklistického vybavení.

Italský chameleon

Výjimku nepředstavuje ani původem italská značka Limar, v jejímž portfoliu naleznete hned několik modelů tohoto určení. My jsme si k vyzkoušení vybrali ten s označením Velov, přilbu s unikátním vzezřením oceněnou několika prestižními cenami za design. Její jedinečnost spočívá především v možnostech všestranného použití. Taková přilba je učiněným požehnáním pro všechny, kteří se na kole pohybují každý den bez ohledu na roční období či aktuálně panující počasí.

Kouzlo spočívá v konstrukci přilby, jejíž třináct větracích můžete kdykoliv překrýt pomocí čtyř plastových plátů a přilbu si tím přizpůsobit na míru vlastním potřebám. Za teplého letního počasí krycí pláty jednoduše sundáte a máte plnohodnotnou přilbu, která vypadá elegantně a díky ventilačním průduchům také výtečně větrá. Když je naopak zima, deštivo či větrno, krycí pláty připevníte zpět na své místo, větrací otvory zaslepíte a rázem jste dokonale chráněni před všemi vnějšími vlivy.

Bezpečí na prvním místě

Kromě nesporné dávky stylu a možností všestranného využití se nezapomnělo ani na to, co dělá cyklistickou přilbu tím, čím doopravdy je. Přilba má svého majitele především dobře chránit, a aby tak mohla činit, musí být kvalitní a musí dokonale sedět. Námi testovaná přilba je zhotovena metodou přímého vstřikování plastů, při které je pěnový polystyren, jehož primárním úkolem je pohlcovat nárazy, tlakem pevně přichycen k vnější skořepině přilby.

O pohodlí během jízdy se stará upínací systém Ultrafit Plus, s jehož pomocí lze přilbu nastavit nejen co do obvodu, ale také výškově. Uvnitř přilby nalezneme šestici vyjímatelných výstelek s antibakteriální úpravou a samozřejmě nastavitelné bezpečnostní pásky, které se zakončeny přezkou stýkají pod jezdcovou bradou. Aby ani na tomto místě nic netlačilo, pásky jsou opatřeny měkčeným převlekem, který zároveň slouží k překrytí všech přečnívajících částí.

Testovaná přilba je dostupná ve dvou velikostech a šesti barevných provedeních, její hmotnost činí velmi slušných tři sta gramů a doporučená maloobchodní cena se zastavila na dvanácti stech devadesáti korunách. Více informací naleznete na internetových stránkách tuzemského dovozce www.bplumen.cz.

Městský švihák v akci

Jelikož jsme přilbu testovali v zimním období, do ulic jsme vyráželi zpravidla se zakrytými větracími otvory. Třebaže takto zakrytovaná přilba působí na první pohled trochu zvláštně, je jen otázkou času než si vás střídmý, a přesto nápaditý design získá na svou stranu. Spojení lesklých a matných ploch dodává přilbě na zajímavosti, avšak ne natolik, aby na vás při zastavení na semaforech zíral celý autobus. Vzhled přilby je dokonale vyvážen tak, abyste v městské džungli příliš nevyčnívali, ale zároveň nebyli jen jedním z davu.

Přilba je velmi pohodlná, na hlavě působí nesmírně lehkým dojmem. Upínací systém ovládaný kolečkem pracuje na výbornou, včetně možnosti výškového nastavení. Jedinou výtku směřujeme na nezvykle řešené popruhy, které v zadní části přilby nejsou přichyceny napevno, nýbrž zde pouze volně procházejí. Před každým zapnutím je třeba pásky pečlivě srovnat, jinak přilba nesedí tak jistě, jak by vzhledem k okolnostem mohla a měla.

V chladném zimním počasí odráží krycí pláty přilby studený vzduch a ten se tak nedostává do jejích útrob. Pokud použijete lehkou čepici, můžete se bez obav z prochladnutí odvážit i do mínusových teplot. Cirkulaci vzduchu uvnitř přilby zajišťují mírně rozšířené spáry na krajích krycích plátů, a tak se ani při vysoké námaze nebudete cítit jako v pařeništi. V proměnlivém jarním či podzimním počasí můžete přilbu snadno přizpůsobit aktuálním povětrnostním podmínkám. Kterýkoliv ze čtyř krytů je možné kdykoliv sejmout a v případě potřeby uložit do batohu či zadní kapsy dresu. Přilba tak bude větrat jen do té míry, jak si sami budete přát. V horkých letních dnech pak krycí pláty odložíte docela. K ruce budete mít vzdušnou přilbou s třinácti větracími otvory, které se postarají o to, abyste se ani při třicetistupňových vedrech necítili nepohodlně.

Verdikt

Limar Velov je pohodlná, svým vzhledem velmi zajímavá přilba, kterou můžete bez obav používat po celý dlouhý rok. Ať už za okny panují třeskuté mrazy, či omračující vedra, díky této přilbě budete při vyjížďkách městem vždy stoprocentně v bezpečí.

Text a foto: Jakub Svoboda


gallery

PŘEDPLATNÉ