Co nového u značky PRO

03.09.2020

Co nového u značky PRO

Světlo světa spatřují další novinky od globálního lídra odvětví Shimano, tentokrát je to od jeho komponentové značky PRO. Nejznámějšími produkty této značky jsou sedla, řídítka a představce.

Značka PRO má ve štítu vytesánu zajímavou mantru: Když my, vývojáři a designéři, dáme do výrobků maximum a děláme je na samotném limitu možností, tak jezdci pak mohou na kolech s našimi komponenty dělat totéž! To dává smysl, neboť bez zápalu, nadšení a inovací není nových cest a směrů.

Jedním takovým může být nevídané řešení kokpitu pro elektrokola s integrovaným displejem, které nese označení KORYAK E-PERFORMANCE MTB. Tato řídítka přináší do e-bikingu zcela nový rozměr a jsou určena pro jezdce, kteří chtějí na elektrokole trávit ještě více času, než tomu bylo doposud. Jsou tuhá a navržená tak, aby vyhovovala standardům pro displej Shimano STEPS e-MTB. Ovládání displeje zůstává na levé straně, jako tomu bylo nyní. Řídítka jsou vyrobena z karbonu s vnitřním vedením kabeláže, což značí, že jsou konstruována opravdu na limitu dostupných technologií. Kokpit se vyrábí v jedné specifikaci a zatím nabízí pouze integraci displeje Shimano. Pro někoho nedostatek a omezený výběr, z pohledu výrobce však logický krok, jenž novinku cílí pouze na svůj displej a e-biky s pohony Shimano.

Šíře řídítek je 800 mm, což by mělo každému bikerovi bohatě stačit. Představec u Koryaku E-Performance MTB je v délce 65 mm a zatočení řídítek je 11°, což přispívá k pohodlnému úchopu. Tato řídítka mohou být velmi vhodným řešením díky uchycení displeje, který se tím pádem nedá zničit či poškodit při pádu nebo přepravě. Klasicky uchycené displeje na řídítkách mají stále oproti tomuto řešení značnou nevýhodu.

Značka PRO představila také nová řídítka určená pro výkonnostní jezdce, a to v pěti variantách. Karbonová řídítka jsou určena primárně pro XC disciplíny. Zastoupeny jsou v modelech THARSIS 3FIVE Flat, Flat Top, Mini rise. Všechny tyto modely mají 9stupňové zahnutí dozadu. Každý typ má své parametry, ze kterých si určitě vybere každý dle způsobu jízd a preferované disciplíny. Model Flat je nejužší se šíří 720 mm a zároveň i nejlehčí variantou se 120 gramy. Další karbonový model Flat Top se pyšní zvednutím 5mm a šíří 740 mm. I tato varianta se dostala na velmi slušnou váhu 125 g. Posledním karbonovým kouskem je Mini Rise. Je 780 mm široký a s 10mm zvednutím. U tohoto modelu je již 4stupňové prohnutí nahoru. Váha nejtěžšího karbonového typu je 180 g, ale je dostupný i v hliníkové verzi. Hliníkové verze s vypovídajícím názvem Rise a High Rise jsou určeny spíše pro sjezdové a enduro disciplíny. Hliníková slitina zde byla použita v označení Al 7050 a hmotnost všech typů z hliníku se pohybuje kolem 200 gramů.

K těmto řídítkům náleží i nový představec, který je taktéž z hliníkové slitiny 7050. Představec nese stejné jméno jako řídítka THARSIS 3FIVE.

Poslední novinkou v modelovém roce 2021 od firmy PRO je teleskopická sedlovka s názvem THARSIS. Sedlovka je vyrobena z 3D hliníku v průměrech 27,2, 30,9 a 31,6 mm. Sedlovky mají zdvih 100 mm a najdou své uplatnění převážně v XC nebo gravel disciplínách. Délka sedlové trubky je 400 mm a její váha se snížila oproti modelu Koryak o více než 15 %. Celková hmotnost sedlovky Tharsis je 415 gramů i díky titanovým šroubům. Aby nezůstali stranou ani příznivci sjezdových disciplín, je tu novinka Koryak, tedy teleskop se zdvihem 150 mm, který je určen pro enduro a trail jezdce. Sedlovky jsou nabízeny v průměru 30,9, 31,6 a 34,9 mm.

Přehled novinek od značky PRO je velmi pestrý a nejzajímavější jsou z našeho pohledu rozhodně řídítka, která by mohla na trh vnést novou myšlenku a integraci displejů. Vyznavači klasických jízdních kol si přijdou také na své a budou moci vyladit a odlehčit kokpity svých strojů. Všechny tyto novinky budou k dispozici u distributorů a následně prodejců v listopadu letošního roku.


Text: Petr Chaloupka, foto: Shimano

gallery  

PŘEDPLATNÉ