Canyon představil své první elektrokolo, trailbike Spectral:ON

5. 3. 2018

Canyon představil své první elektrokolo, trailbike Spectral:ON

Canyon se vstupem na trh s elektrokoly velmi dlouho otálel. Mnozí proto čekali, že jeho první elektrobike bude přelomový a bude udávat trendy po několik příštích let. Němečtí inženýři však zvolili trochu jinou cestu. Namísto vymýšlení, jak být za každou cenu inovativní, pečlivě sledovali trh a za využití nejlepších současných technologií vytvořili trailbike, který nemá slabých míst.

Trh s elektrokoly se rozvíjí velmi rychle a kdo zaváhá, tomu se může rozjetý vlak nadobro vytratit z dohledu. Německý Canyon si dal s vývojem svého prvního elektrického modelu pořádně na čas a je tak trochu otázkou, zda se mu supící rychlík ještě vůbec podaří dostihnout. Možná i z toho důvodu vsadili inženýři značky na jistotu a místo originálních, avšak neozkoušených řešení využili technologie, které se v průběhu posledních sezon osvědčily a které v terénu prokazatelně fungují. Tři roky vývoje daly zástupcům značky možnost poučit se z chyb svých největších soupeřů a vlastní elektrokolo vypiplat do toho nejmenšího detailu. Extravagantní módní výstřelky nečekejte, hlavní role zde hraje především funkce.

Zaměřeno na trailriding

Elektrický Spectral vychází ze stejnojmenného trailbiku a podobně jako on míří do technicky náročného terénu plného překážek. Hliníkový rám se čtyřčepovým systémem odpružení Triple Phase Suspension pracuje s patnácti centimetry zdvihu a na stejnou matematiku spoléhá také přední vidlice. Systém odpružení byl přizpůsoben větší hmotnosti kola, vyšší spolehlivosti napomáhají průmyslová ložiska většího průměru.

Z klasického, tedy neelektrického Spectralu byla až na malé výjimky převzata také moderní trailová geometrie. Novinka má pro navýšení jízdní stability o něco delší přední rámový trojúhelník, zárukou hravosti je pouhých 430 milimetrů dlouhá zadní stavba. Geometrie pracuje se dvěma možnými nastaveními, jež jsou odvislá od polohy pohyblivého horního úchytu tlumiče. S výškou středu lze hýbat v rozmezí 11 milimetrů, s hlavovým a sedlovým úhlem v rozmezí 0,8 stupně. V řeči čísel to znamená jediné - hlavový úhel je možné napřímit z 66,8 až na 67,6 stupně, úhel sedlový pak z 73,8 až na finálních 74,6 stupně.

Praktičnost především

To, čím se nový Spectral:ON od svého staršího sourozence liší nejvíce, je pochopitelně přítomnost pohonné jednotky. Výrobce vsadil na středový elektromotor Shimano Steps E800 s 250 watty výkonu, točivým momentem 70 newtonmetrů a maximální rychlostí asistence 25 kilometrů za hodinu. Baterie s kapacitou 504 watthodin našla své místo na spodní trubce rámu a lze ji tak kdykoliv snadno dobít či vyměnit. Praktičnost v tomto ohledu zvítězila na celé čáře.

Že na velikosti nezáleží? U Canyonu si myslí opak a právě proto své první elektrokolo osadili zapletenými koly o průměru 29“ vpředu a 27,5“ vzadu. Liší se také rozměry použitých pneumatik, a tak zatímco vpředu nalezneme plášť o šíři 2,5“, vzadu trůní mohutný 2,8“ balón. Důvod je prostý - přední kolo se snáze převalí přes překážky a to zadní nabídne v zatáčkách tolik přilnavosti, kolik jen můžete v terénu potřebovat. Abychom byli úplně přesní, dodejme, že zadní ráfek je samozřejmě o něco širší než ten přední tak, aby masivnímu plášti poskytl co možná nejvíce opory.

Další informace

Nový Canyon Spectral:ON bude dostupný ve čtyřech různých výbavách v cenovém rozmezí od 3799 po 5999 €. Na dva modely se budou moci těšit také dámy, v tomto případě hovoříme o prodejní ceně 3799, respektive 4399 €. Další podrobnosti včetně českých cen budou postupně uveřejněny na internetových stránkách výrobce www.canyon.com.


gallery

PŘEDPLATNÉ

Aktuální číslo 3/2018

V prodeji od 15. 6.

Co je elektrokolo?

Kde koupit elektrokolo?

Naše videa...

Doporučujeme...