Brněnská půjčovna nákladních elektrokol ukončila testovací provoz

08.09.2021

Brněnská půjčovna nákladních elektrokol ukončila testovací provoz

Již půl roku si mohou Brňané půjčit nákladní elektrokolo, díky kterému pohodlně zavezou děti do školy, nebo si dojedou pro nákup. Za tento půl rok se uskutečnilo 122 jízd. Půjčení bylo přitom zdarma.

Průměrná délka trasy činila 23 km. Šlo o  54 % nahrazených cest autem. 95 % uživatelů chce nákladní kolo opět využít. Elektrokola si lze půjčovat i nadále. Stačí se přes internet registrovat, vytvořit si účet a vybrat si z trojice nabízených elektrokol. To je jednak elektrokolo s prostorem vepředu, dále trojkolka a elektrický vozík, který lze připojit za běžné kolo. Za půjčení se platí pouze vratná kauce 2000 korun. 

Německé ministerstvo životního prostředí a jaderné bezpečnosti zřídilo program EUKI pro podporu přenosu know-how po Evropě s cílem snížit produkci emisí CO2, které způsobují rozvrat klimatu. Ve městech jsou významným zdrojem emisí CO2 motorová vozidla. Projekt Cyclurban+, financovaný programem EUKI, krom jiného přináší testovací provoz veřejných půjčoven nákladních kol do Brna, Bratislavy a Tartu.

Projekt Cyclurban+ za Česko řeší brněnská Nadace Partnerství, která v projektu organizuje například vzdělávací semináře pro samosprávy o rozvoji cyklodopravy. Provoz půjčovny pro Nadaci Partnerství smluvně zajišťuje brněnská firma Cargobikes Czechoslovakia, známá především díky nedávnému rozjezdu cyklokurýrních služeb pro řadu kurýrních firem.

https://www.kargopujcovnabrno.cz/ 

PŘEDPLATNÉ