Bezkonkurenční pracant Tern GSD

07.12.2020

Bezkonkurenční pracant Tern GSD

Značka Tern je etalonem v městské a minicargo cyklistice a vyrábí originální kola pro přepravu jednotlivců i celých rodin. Jejich skládací a klasická kola a v posledních letech elektrokola jsou tu proto, aby někomu nahradila auto, případně aby se snadno vešla do auta a mohla pomoci s dojížděním v centru města nebo na kratší vzdálenost.

Model Tern GSD už tu s námi je pár let a do sezony 2021 vstupuje s mnoha vylepšeními a také hýří pestrými barvami. Zachovává si speciální rám příhradové konstrukce, který je odolný a má nosnost až 200 kg. Dominantou je netradiční a dlouhá zadní stavba ze zesílených trubek a s možností variabilních úprav a uchycení, která uveze náklad anebo další pasažéry.

HIT MĚSTSKÉ MOBILITY

Baterie elektrokola je umístěna šikmo uvnitř rámu a u některých modelů jsou ve výbavě hned dva akumulátory. Modely GSD mají malá kola o průměru 20“, aby i s velkou zátěží bylo elektrokolo stabilní. Na kole lze kromě nákladu převézt díky variabilitě sedátek a stupaček i jednoho dospělého anebo dvě děti. V Nizozemsku, Dánsku a dalších zemích s rozvinutou městskou mobilitou jsou podobná elektrokola dennodenně vytížena jak pro dojíždění do práce a nákupy, tak pro rozvoz dětí do školek a škol anebo zájmových kroužků. Tern GSD má dlouhý rozvor kol a při jízdě je stabilní. Když zastavíte, nechybí stojánek pro opření. A přijde-li řeč na skladování anebo přepravu, dá se pohotově postavit na zadní plochu nosiče a může být ve svislé poloze, kde nezabírá tolik místa, případně se sklopenými řídítky vyplnit nějaký nižší prostor pod stolem či v komoře. Snadno jej s ohnutými řídítky naložíte do automobilu, a ačkoli má atypický rám, tak jej bez problémů upnete i do standardního nosiče nebo držáku na kola za autem.

FUNKCE NEJEN V RODINĚ

Velkým plusem modelů GSD je možnost dokoupení veškerého příslušenství. Od sedaček, cestovních lavic až po brašny, košíky a madla. Kola jsou osazena silnými motory Bosch z edice Cargo line. Tyto motory mají krouticí moment 85 Nm, rychlost omezenou na 25 km/h a mají softwarově upravený a kultivovaný projev v nižších rychlostech a menších otáčkách pedálů. Kolo je určeno především pro každodenní dojíždění a plně vynahradí běžný automobil v městských podmínkách. Kromě funkce v rodině velmi dobře poslouží i při městské logistice a v kurýrních službách, například při rozvážce balíků, květin či dokonce jídla. Jeho akční rádius je vskutku neuvěřitelný.

Novinky Ternu pro rok 2021 jsou opět velmi zajímavé. Základní model kola Tern GSD je označen jako S10. Kolo je poloskládací a je nabízeno v modré a žluté barvě. Je osazeno brzdami Magura MT5 a baterií Bosch s kapacitou 400 Wh. Motor je u všech modelů GSD stejný, tedy středový Bosch Cargo Line s maximální rychlostí 25 km/h a krouticím momentem 85 Nm. Hliníkový rám, řazení Shimano Deore Shadow+ a váha 33,58 kg. To vše se skrývá za cenou 116 990 Kč.

Střední třída cargo kola Tern GSD je označena S00. Tento černý panter je vybaven baterií o kapacitě 500 Wh. Vše, co se týká komponentů, je totožné jako u modelu S10. Jediný rozdíl je v přehazovačce, kde na modelu S00 za 142 990 Kč najdete sofistikovanou nábojovou přehazovačku NuVinci. S větší baterií a obměněnou výbavou tento model váží těsně pod hranicí 35 kg.

VLAJKOVÁ LOĎ

Nevyšší model Tern GSD R14 nabídne svým zájemcům maximum, co se týká výbavy. Dvě baterie Bosch o celkové kapacitě 1000 Wh, elektronické řazení Rohloff E14 a hmotnost důstojných 37,26 kg. O tom, že hmotnost nic neznamená, vás okamžitě přesvědčí motor Bosch Cargo Line s mohutým zátahem. Tento stroj je šedé barvy, která je vkusná a lze ji dozdobit barvou doplňků anebo výrazným oblečením jezdce. Hliníkový rám a komponenty jsou stejné u všech Ternů. Co se ale mění, to je cena. U tohoto modelu se cena vyšplhala přes magických dvě stě tisíc, konkrétně na 215 990. Jedná se ale o skutečný hit městské mobility a to nejšikovnější malé cargo, jaké si jen dovedete představit. Pro více informací a dostupnost modelů kontaktujte distributora www.azub.cz.


Text: Petr Chaloupka, foto: Tern

gallery  

PŘEDPLATNÉ