Baterie by už neměly hořet

29.07.2019

Baterie by už neměly hořet

Vědci z univerzity v Illinois zřejmě přišli na způsob, jak zabránit vznícení lithium iontových baterií. Pomoci by měl materiál 21. století, jak se často označuje grafen.

Li-on baterie jsou ideální do přenosných zařízení, tedy i do elektrokola. Díky své vysoké hustotě energie, vysoké kapacitě při zachování malého objemu a hmotnosti slouží perfektně a spolehlivě. Bohužel je s nimi spojeno nebezpečí výbuchu a požáru, které je známé coby tepelný lavinový efekt, a to z důvodu uvolňování kyslíku, který je pro vznik ohně podstatný. Vědci z illionoiské univerzity přišli na způsob, jak uvolňování kyslíku zablokovat, a to díky povlaku z grafenu, materiálu, který má unikátní vlastnosti.

Jde o materiál neobyčejně tenký, ale přitom pevný. Vědci zjistili, že pokud se katoda v baterii pokryje vrstvou grafenu v nanometrech, pak se kyslík nebude uvolňovat. "Grafen navíc nabízí zvětšení kapacity baterie a jejího životního cyklu. Extrémně vysoká vodivost a snížená oxidace způsobuje mnohem nižší odpor a nižší tepelné ztráty.Díky nižší teplotě je životnost baterie delší, nižší odpor delší životní cyklus baterie," prohlásil James Post, odborník na Li-on baterie, který bude na toto téma přednášet také na veletrhu Eurobike ve Friedrichshafenu 6. září. 

http://www.eurobike-show.com/

PŘEDPLATNÉ