Baterie budoucnosti? Budou z lithia a síry, kolo na ně najede až tisíc kilometrů

20.01.2020

Baterie budoucnosti? Budou z lithia a síry, kolo na ně najede až tisíc kilometrů

Lithium je skutečně strategickým kovem budoucnosti, neboť se právě z něj vyrábějí elektrobaterie, které slouží jako pohon elektromobilů, či elektrokol. Baterie nové generace by se měly vyrábět kromě lithia také ze síry.

Dovedete si představit, že byste svůj chytrý telefon nabíjeli jednou za pět dnů jako za starých časů tlačítkových mobilů? Nebo že byste třeba mohli jet na elektrokole několik set kilometrů na jedno nabití? To vše je zřejmě před námi, a to díky přechodu na lithium - sirné baterie, které nabízejí mnohem větší kapacitu než současné baterie lithium - iontové. V odborném časopise Science Advances totiž vyšla zpráva o tom, že skupína vědců vyrobila elektrobaterii za použití síry a lithia, která poskytuje pětkrát větší kapacitu, než ji nabízejí současné baterie. Vědci si tuto baterii chtějí nechat patentovat.

Vývoji lithium - sirné baterie se zabývá také český vědec, Tomáš Kazda z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického. Díky jeho technologii je možné například zmenšit hmotnost elektrobaterie až o 80 %, neboť vysoká energetická hustota zajišťuje nízkou hmotnost a menší objem. Lithium sirné baterie jsou navíc i ekologické, neboť sírá bývá někdy odpadním produktem při výrobě, při výrobě baterií se nepoužívají žádné další prvky. Nový typ baterie by mohl umožňovat i provoz letadel a vrtulníků na elektřinu. Nový typ baterie by mohl být dostupný do deseti let, nejprve se očekává využití této baterie hlavně ve vojenství. 

PŘEDPLATNÉ