Asociace evropských výrobců brojí proti dovozu elektrokol z Číny

1. 11. 2017

Asociace evropských výrobců brojí proti dovozu elektrokol z Číny

Asociace evropských výrobců jízdních kol se obává o budoucnost výroby elektrokol na Starém kontinentu a na to konto zaslala stížnost Evropské komisi. Cílem stížnosti má být získání právních nástrojů pro efektivní obranu před čínskou konkurencí, která zaplavuje trh výrobky s prodejní cenou hluboko pod běžnými výrobními náklady.

Čínští výrobci, kteří si díky pobídkám tamější vlády mohou dovolit produkovat elektrokola hluboko pod běžnými výrobními náklady, tím na evropském trhu získávají hrubou konkurenční výhodu. Proti té by Evropská komise měla rázně zakročit urychlenou aktivací takzvaných ochranných tarifů. Asociace požaduje, aby se tyto ochranné tarify aplikovaly nejen na případy současné a budoucí, ale i na ty již proběhlé a uzavřené.

Podle Asociace evropských výrobců jízdních kol bylo v loňském roce na území Evropské unie prodáno více než čtyři sta třicet tisíc čínských elektrokol, což představuje zhruba čtyřicetiprocentní nárůst oproti stejnému období roku 2015. V letošním roce by se pak prodeje měly zvednout až na konečných osm set tisíc kusů. Aktuální čísla hovoří o tom, že z Číny dnes pochází již každý třetí prodaný e-bike.

Odpověď příslušných orgánů Evropské komise se očekává právě v těchto dnech. Sluší se poznamenat, že obdobné spory měly pro stěžovatele zatím vždy pozitivní vyústění, ať už se to týkalo odvětví solárního či ocelářského. Sama Asociace evropských výrobců jízdních kol má na svém kontě již jeden vyhraný spor týkající se běžných, tedy bezmotorových jízdních kol.

PŘEDPLATNÉ

Aktuální číslo 3/2018

V prodeji od 15. 6.

Co je elektrokolo?

Kde koupit elektrokolo?

Naše videa...

Doporučujeme...