Vstoupí Nicolai na trh s elektrokoly?

9. 1. 2017

Vstoupí Nicolai na trh s elektrokoly?

Německý Nicolai, jedna z nejoriginálnějších značek posledních dekád, se mezi pravověrnými cyklisty těší pověsti kultovního výrobce. Málokdo přitom tuší, že tito specialisté na práci s hliníkem se kromě běžných horských kol věnují také horským elektrokolům.

Celý příběh začal před necelými osmi lety. Zakladatel a hlavní hybná síla značky Karlhainz Nicolai se tehdy vzhlédl v myšlence vytvoření vlastního elektrokola. Za tím účelem se spojil se svým přítelem Michaelem Hedgesem a společně představili první prototyp elektrokola The Grace One a o něco později také první předobraz stroje Nicolai Eboxx. Cenové náklady byly naneštěstí již tehdy natolik vysoké, že oba projekty velmi záhy upadly do zapomnění. 

O dva roky později se vše v dobré obrátilo a Nicolai uvedl první generaci celoodpruženého sjezdového elektrokola Eboxx-1. Do rámu byl téměř neviditelně integrován středový elektromotor Bosch a také baterie k němu přináležející. Bohužel ani tato a ani další generace, jež byla veřejnosti představena na veletrhu Eurobike 2014, se do sériové výroby nedostaly, ač jim k tomu chyběl jen pomyslný krůček. Jak už to často bývá, přednost dostaly důležitější projekty. 

Z historie do současnosti

Myšlenka začlenit řadu elektrokol do nabídky značky Nicolai znovu ožila v minulé sezoně. Zda se na projekt konečně našel dostatek času, nebo se vedení společnosti rozhodlo naskočit na vlnu zájmu o horská elektrokola, to už se dnes těžko dozvíme. Buď jak buď, na srpen tohoto roku ohlásil Nicolai uvedení řady čtyř nových modelů Eboxx-3, které budou mít ty nejlepší překlady k tomu, aby se zařadily na absolutní špičku ve svých kategoriích. 

Základem jednotlivých modelů budou precizně zpracované celoodpružené hliníkové rámy s bateriemi vetknutými do spodních rámových trubek. O pohon se podle všeho budou starat středové elektromotory Bosch Performance Line CX třetí generace s novou řídící jednotkou Purion a upraveným vedením řetězu. Samozřejmostí bude možnost ovládání přes mobilní telefon, ten bude umístěný v držáku na horní rámové trubce. Jelikož se bude jednat o modely pro trailové, enduro a sjezdové využití, očekávat můžeme rámy s velmi progresivní geometrií, kterou značka Nicolai posledních několik sezon úspěšně razí.

Více informací hledejte v průběhu letošní jara na webových stránkách značky Nicolai, na našem webu nebo přímo v tištěné verzi magazínu Electric Bike Action.

Text: redakce / Foto: Nicolai

 

gallery

 

PŘEDPLATNÉ

Aktuální číslo 2/2018

V prodeji od 6. 4.

Co je elektrokolo?

Kde koupit elektrokolo?

Naše videa...

Doporučujeme...