Elektrokolem za šedesát vteřin

3. 1. 2017

Elektrokolem za šedesát vteřin

Chcete-li své běžné jízdní kolo přetvořit ve výkonné elektrokolo, máte hned několik možností, jak postupovat. Jednu z nejjednodušších a také nejrychlejších variant představuje pohonná sada, která je vestavěná přímo v předním kole a její montáž nezabere víc než šedesát vteřin vašeho času.

Elektrosada GeoOrbital, kterou si dnes blíže představíme, pochází z pera designéra Micheala Burtova. Michael navrhl přední zapletené kolo, do jehož středu umístil jak pohonnou jednotku, tak také šestatřicetivoltovou vyjímatelnou baterii. Takové kolo je možné vetknout do přední vidlice kteréhokoliv bicyklu a během šedesáti vteřin jej tak proměnit ve výkonné elektrokolo. Proces elektrifikace spočívá v pouhé výměně předního kola a uchycení informačního displeje na řídítka. To vše bez použití jakéhokoliv nářadí a v čase kratším, než jsme si kdy vůbec dokázali představit. 

Bezkartáčková pohonná jednotka, jež byla výrobcem pro tento účel zvolena, disponuje výkonem pět set wattů a pohání ji lithium-iontová baterie s kapacitou deset ampérhodin. Motor je ovládán pomocí otočné plynové rukojeti a kolo žene kupředu bez ohledu na to, zda jezdec skutečně šlape, či nikoliv. Maximální rychlosti dvaatřicet kilometrů za hodinu je kolo touto sadou vybavené schopno dosáhnout za šest vteřin. Reálný dojezd odpovídá přibližně třiatřiceti až padesáti kilometrům jízdy v závislosti na zatížení, profilu trati a jezdeckém stylu. Hmotnost celé sady se při tom všem zastavila na přijatelných devíti kilogramech včetně veškerého příslušenství. Součástí sady je také odolný přední plášť, který, alespoň dle slov výrobce, není možné prorazit ani jinak poškodit.

Futuristicky vyhlížející projekt, na který po technické stránce dohlíželi inženýři ze společností Ford a SpaceX (technologická společnost založená Elonem Muskem, pozn.), vzbudil záhy po svém uvedení obrovskou vlnu nadšení. Informovaly o něm nejen technicky zaměřená periodika, ale také společenskovědní magazíny typu Time, Forbes, Esquire či Mashable. Úspěch korunovala crowdfundingová kampaň na serveru Kickstarter.com, která tvůrcům vynesla jeden milion a dvě stě šedesát dva tisíc dolarů na další rozvoj projektu. Původní cílová částka přitom ležela o celý jeden milion dolarů níže.

Pohonná sada GeoOrbital je nyní dostupná v rámci předobjednávky za akční cenu osmi set dolarů s dodáním na počátku jara letošního roku. Vybírat můžete mezi verzemi pro kola šestadvacetipalcová a osmadvaceti, respektive devětadvacetipalcová. Více informací hledejte na webových stránkách projektu www.geoo.com.

Text: Jakub Svoboda / Foto: GeoOrbital

 

gallery

PŘEDPLATNÉ

Aktuální číslo 2/2018

V prodeji od 6. 4.

Co je elektrokolo?

Kde koupit elektrokolo?

Naše videa...

Doporučujeme...