Elektrické retro ve vlastní režii

2. 1. 2017

Elektrické retro ve vlastní režii

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak náročné by bylo postavit si vlastní stylové elektrokolo? Pod taktovkou společnosti Voltage Cycles, výrobce modulárních retro rámů, o něčem podobném nemusíte pouze snít, ale můžete si vše vyzkoušet na vlastní kůži.

Bývalý závodník ve freestylu, dnes uznávaný konstruktér Marty Schlesinger přišel před necelým měsícem s jedním velmi zajímavým nápadem. Byznysem protřelý harcovník, hlavní tvář úspěšné značky Voltage Cycles, představil myšlenku modulárního rámu určeného všem těm, kteří si chtějí elektrokolo postavit ve vlastní dílně a na vlastní pěst. Zatímco předchozí Martyho projekty byly inspirovány motocyklovými cruisery, v tomto případě si vzal za vzor bikrosové speciály, na kterých v sedmdesátých a osmdesátých letech sám aktivně závodil. Pocit nostalgie vzbuzuje zejména zdvojená horní a spodní rámová trubka či pro bikrosová kola tolik typická výztuha za hlavovou trubkou.

Rámy HopMod jsou zajímavé tím, že je můžete osadit tak, jak jen se vám zlíbí. Ať už zvolíte středový či nábojový elektromotor, baterii umístíte na spodní či sedlovou trubku, na rámu nemusíte nic upravovat ani předělávat. Vše, co musíte udělat, je vybrat z několika desítek předpřipravených montážních otvorů ten pravý a dál pokračovat ve stavbě přesně dle svého gusta. Součástí rámového setu je bohatě polstrované, výškově nastavitelné sedlo, jehož základnu tvoří použité skateboardové desky. K montáži motoru, baterie či k nastavení výšky nebudete potřebovat nic jiného nežli stranový klíč odpovídající velikosti.

Zadní patky jsou vyřezány z materiálu o tloušťce deset milimetrů a jejich součástí je zdvojený úchyt na kotoučovou brzdu. Řetěz je veden nad zadními vzpěrami rámu tak, aby ho při servisu nebylo nutné rozpojovat. Výhodou tohoto řešení je také to, že řetěz můžete kdykoliv nahradit řemenem, aniž by bylo nutné zasahovat do rámu samotného. Použít můžete zapletená kola o průměru čtyřiadvacet až šestadvacet palců, pneumatiky mohou být maximálně třípalcové. Do budoucna by měla být průchodnost rámu ještě zvětšena tak, aby bylo možné nasadit kola s až pětipalcovými sněžnými plášti.

Základní cena rámové sady začíná v přepočtu na dvaceti tisících korunách. Kromě rámových setů se budou nabízet provedení s předinstalovanou pohonnou sadou a samozřejmě také kompletní elektrokola seřízená do posledního šroubečku. Celý projekt je nyní ve stádiu příprav. Ostrý start je naplánován na jaro letošního roku, kdy má odstartovat v pořadí již druhá crowdfundingová kampaň. Jejím cílem je vybrat tolik peněz, aby se celý projekt mohl dále rozvíjet. Více informací hledejte na webových či facebookových stránkách Voltage Cycles. 

Text: Jakub Svoboda / Foto: Voltage Cycles

gallery

PŘEDPLATNÉ

Aktuální číslo 2/2018

V prodeji od 6. 4.

Co je elektrokolo?

Kde koupit elektrokolo?

Naše videa...

Doporučujeme...